Správy
Slovensko víťazom Pohára národov v pretekoch automobilov do vrchu Masters 2016

10.10.2016 19:14 | PAV | Miro Majláth | Otvorení: 1374

Na štarte pretekov sa predstavilo 111 najlepších kopcových pretekárov z celej Európy, vrátane jazdcov z Anglicka a Írska, ktorí sa seriálu ME nezúčastňujú pravidelne. Podmienkou účasti jazdcov v tomto finále bolo dosiahnutie popredných umiestnení na medzinárodných podujatiach, alebo zisk titulov majstrov v tej ktorej krajine. Na historicky najstaršej trati pretekov automobilov do vrchu v Šternberku tak videli diváci iba tých najlepších.

Tituly Masters 2016 boli vypísané pre troch jazdcov jednotlivých kategórií a pre Súťaž družstiev v Nations Cupe. V tomto populárnom a cenenom Pohári národov ide o najpresnejšiu jazdu a spočítavajú sa u nominovaných jazdcoch rozdiely v časoch dvoch z  súťažných jázd. Na Masters 2016 sa kvalifikovalo 10 slovenských reprezentantov a iba 4  boli zaradení do Pohára národov. V konkurencii 14-tich európskych družstiev dosiahli slovenskí jazdci súčet rozdielov započítavaných časov iba 55 tisícin sekundy, druhý Švajčiari 63 tisícin a rakúski reprezentanti 85 tisícin sekundy.

Naši jazdci tak dokázali, že patria naozaj medzi európsku špičku. Skutočnosť, že nešlo iba o spočítavanie rozdielov v jednotlivých jazdách dokázali naši jazdci aj tým, že dokázali zvíťaziť v jednotlivých Skupinách – v produkčných vozidlách skupiny N to bol Peter Jureňa, bývalý majster Európy.

V skupine športových vozidiel skupiny A rovnako zvíťazil Tomáš Ondrej na vozidle ŠKODA Fabia WRC a v triede E1 skončil v silnej konkurencii s vozidlom ŠKODA Fabia R5 Igor Drotár na treťom mieste. Posledný člen reprezentačného tímu Jozef Béreš mladší jazdil s monopostom s objemom do dvoch litrov a v tejto skupine bol najlepší. Kapitánom našej reprezentácie bol prezident Slovenskej asociácie motoristického športu Dušan Koblišek (rovnako bývalý automobilový pretekár). Zvyšok reprezentácie sa vo výsledkových listinách rovnako nestratil a slovenská hymna na počesť víťazov tak zaznela popri hymnách víťazných jazdcov jednotlivých kategórií z Talianska, Francúzska a  Anglicka. Našu reprezentáciu tvorili okrem jazdcov Nations Cupu aj ďalší reprezentanti Slovak National Hill Climb Teamu Peter Ambrúz, Ján Miloň, Peter Florek, Peter Kacvinský a účasť si svojimi výsledkami vybojovali aj Peter Považan a Bohumír Čambálik.

Slovenská reprezentácia teda dosiahla na druhom ročníku FIA Masters 2016 skvelé výsledky a na najbližšie dva roky vymenila držiteľov putovnej trofeje, ktorými boli reprezentanti Talianska.

FIA Hill Climb Masters bude pokračovať opäť o dva roky. Kde a kedy sa bude konať dnes ešte nevieme, no jedno je však isté: so slovenskou reprezentáciou už musí vážne počítať celá Európa.