Správy
Dámska posádka v cieli Rally Košice

13.09.2012 07:34 | Rally | Miroslav Majláth | Otvorení: 880

Dámska posádka v cieli Rally Košice

Rally je šport, v ktorom sa už od jeho vzniku v prevažnej miere angažujú muži. Nie, že by sa tu nežnejšie pohlavie nevyskytovalo, žien sa okolo rally športu točí veľa, skôr sa však prezentujú ako hostesky, priateľky, či manželky rally jazdcov.

Toto pravidlo však našťastie neplatí vo všetkých prípadoch. Sú dámy, ktoré sa v rally angažujú ako spolujazdkyne, viac menej výnimočne ich máme možnosť sledovať aj za volantom súťažného vozidla. Rally posádok, ktoré tvorí dvojica žien je však veľmi málo a ich výskyt by sa dal prirovnať k  šafranu. Našťastie aj na Slovensku v tohtoročnej sezóne takýto šafran vyrástol, v podobe posádky Michaely Debnárovej a Nikoly Zemanovej, ktoré sa na Rally Košice predstavili s vozidlom Peugeot 206 zaradenom v triede 6 v pod záštitou teamu MIHYRING.

Spomínaná ženská posádka v tohtoročnej sezóne chýbala iba na Rally Tríbeč a Rajde Rzeszowski. No na domácom podujatí 38. Rally Košice zaradenom do seriálu DMACK Tyres Rally 2012 – Majstrovstvá Slovenska nesmeli chýbať. „V triede bude pekná účasť, až 7 posádok. Našim cieľom je v prvom rade dôjsť obidva súťažné dni do cieľa. Potešilo by nás neskončiť posledné a čo najviac sa dotiahnuť na posádku Šamo – Tischler, keďže s technikou vieme konkurovať práve tejto skúsenej posádke. Vieme však, že to bude nesmierne ťažké, trate sú veľmi náročné a dosť rozbité.“ vysvetlila úvodom súťaže svoje plány Miška Debnárová.

V rámci prvej etapy Rally Košice 2012 sa všetko prebiehalo podľa predstáv posádky, pričom sa im darilo postupne spĺňať stanovený cieľ a ani za dosahované časy sa nemuseli hanbiť. Treba si v prvom rade uvedomiť, že dievčatá bojujú v triede, kde proti nim stoja podstatne silnejšie vozidlá, aj keď objem ich motora je rovnaký ako má Miškin Peugeot. Ich snaha bola odmenená dojazdom až do cieľa prvej etapy, z čoho mali obe veľkú radosť. „Pred tou prvou zrušenou rýchlostnou skúškou sme dosť vychladli, čiže do dvojky sme išli také trochu rozhodené, ale našťastie to dobre dopadlo, nebola počas celého dňa žiadna kríza, išlo sa nám veľmi dobre. Sme spokojné, sme v cieli prvého dňa na peknom štvrtom mieste,“ povedala v cieli prvej etapy Rally Košice spokojná a usmiata Michaela Debnárová.

Druhá etapa v sebe zahŕňala šesť samostatných testov, ale aj vyše osemdesiat ostrých kilometrov, ktoré dali poriadne zabrať aj silným mužom. V rámci prvej rýchlostnej skúšky druhej etapy Rally Košice zajazdili Miška s Nikolou čas iba s tesnou stratou od najbližšej konkurencie a v ďalšom chceli zaútočiť. Tento test však nakoniec z dôvodu odstraňovania havárie jedného zo súťažných vozidiel neabsolvovali a rovno sa presunuli na tretí test. Tu na nich čakala smola v podobe defektu prednej pravej pneumatiky, čiže útok sa nekonal a navyše si dievčatá na svoje konto pripísali menšiu časovú stratu. Do poslednej sekcie dievčatá vyrážali s myšlienkou „zatiahnuť“. Bohužiaľ v predposlednej rýchlostnej skúške opäť dostali defekt, ktorý však v tomto prípade museli meniť priamo v rýchlostnej skúške. To znamenalo, že je dobojované. „Škoda toho defektu na treťom teste, išlo sa nám naozaj dobre a napriek tomu, že sme išli skoro km na disku, časová strata na posádku pred nami nebola až taká veľká. No ten druhý defekt sme museli meniť priamo v RS, čo pre nás znamenalo už nedobehnuteľnú časovú stratu. Ale ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré – výmenu kolesa už máme natrénovanú J Napriek tomu sme splnili po oba dva dni stanovený cieľ a to je podstatné. Snáď sa uvidíme na nasledujúcej súťaži,“ ukončila rozprávanie Michaela Debnárová.

Miroslav Majláth

| viac


Všetky práva vyhradené | All Rights Reserved

Copyright 2019 © Mediaracing.sk

Created by PeOk design & InMAD Design

Sledujte nás tiež na:

  • Mediaracing.sk on Facebook
  • Mediaracing.sk on YouTube