Správy
Nové technické a bezpečnostné prvky na Dobšinskom kopci

09.07.2012 19:32 | PAV | Miroslav Majláth | Otvorení: 1172

Nové technické a bezpečnostné prvky na Dobšinskom kopci

Čas do štartu XXIX. ročníka pretekov automobilov do vrchu „Dobšinský kopec 2012“ sa blíži závratnou rýchlosťou. Organizátorský tím mesta Dobšiná a spoločnosti ESIN group finišujú na posledných technických úpravách trate a jej okolia.

Fenomén nazývaný „automobilový šport“ má po celom svete milióny fanúšikov. Jeho šialené technické napredovanie organizátorov neustále núti zabezpečovať nové, adekvátne bezpečnostné prvky, ktoré umožnia pretekárom, ale aj divákom, užiť si poriadne adrenalín menom „Majstrovstvá Európy pretekov automobilov do vrchu“.  Práve tieto preteky sú totiž jedinečné a tým pádom aj nebezpečné. Na žiadnych iných pretekoch totiž nemá možnosť divák sledovať formulové špeciály z tesnej blízkosti, pričom tieto v niekoľkosekundových intervaloch pretínajú trať dvestokilometrovou rýchlosťou a na nimi zdolávanej trati sa striedajú otvorené časti s lesnými úsekmi, ktoré lemujú iba zvodidlá bez najmenších únikových zón.

XXIX. ročník Dobšinského kopca je veľkou výzvou pre niekoľko generácii dobšinských organizátorov a preto ani v tomto roku nechceme zanedbať ani najmenší detail, ktorý by mohol po bezpečnostnej stránke negatívne ovplyvniť samotné preteky. V minulých dňoch v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a Slovenskou správou ciest dokončil organizátor montáž nových zvodidiel v šiestich úsekoch trate. Navyše v tomto roku zakúpil cez dvesto metrov diaľničných panelov na zvýšenie bezpečnosti hlavne v lokalite štartu a cieľa. Tie však budú inštalované až tesne pred samotnými pretekmi. Do ich začiatku má organizátor v pláne  vykosiť aj všetky divácke miesta v okolí trate a taktiež vyrezať kroviny na niektorých úsekoch, z dôvodu lepšieho výhľadu nielen  jazdcov, ale aj divákov. Veľkou raritou bude určite aj oceľový nadchod pre divákov, ktorý umožní bezpečný prechod pre divákov ponad trať aj počas prebiehajúcich pretekov v diváckej lokalite prvej „Zátačky“.

Veľké investície vynakladá organizátor na zabezpečenie diváckeho komfortu. Už pred príchodom budú divácke automobily parkované na záchytné parkoviská, odkiaľ budú bezplatne, kyvadlovou dopravou autobusmi prevezení až k samotnej trati.

Možnosti návštevy DEPA, sledovanie bezprostredného štartu pretekárskych vozidiel z niekoľkých metrov je na kopcoch úplne normálna vec. To čo však pripravil organizátor Dobšinského kopca 2012 v prvej „Zátačke“, sa len tak nevidí ani na ďaleko známejších kopcoch v celej Európe. Veľké pódium,  s bohatým programom, veľkoplošné obrazovky zobrazujúce aktuálne dianie na trati, dostatočné množstvo jedla a pitia, či možnosť zalietať si na vrtuľníku, a to všetko na jednom mieste. Tí čo budú meškať, o nič neprídu, pretože ihneď po ukončení druhej sobotňajšej jazdy začne veľký koncert , ktorý bude trvať do 22 hodiny. Ak sa aj toto bude ešte niekomu máliť, môže sa ísť prejsť po diváckom chodníku na „Roveň“, kde sa už od piatku uskutoční disco párty v „Stanovom mestečku“. Roveň je veľmi zaujímavé miesto aj z dôvodu, že práve v tomto úseku bude pretekárom meraná maximálna rýchlosť s on-line vysielaním. V stanovom mestečku bude umiestnené aj menšie pódium a taktiež dostatočné zabezpečenie občerstvenia. Bezpečné priestory tohto veľmi rýchleho úseku trate budú zabezpečovať špeciálne lyžiarske oplotenia, ktoré má organizátor zapožičané v dĺžke dvoch kilometrov.

Úsek „Cieľa“ bude taktiež nanovo zabezpečený záchytnými parkoviskami, kultúrnym programom zameraným na regionálny folklór a tiež dobrou gastronómiou ponúkanou v blízkosti tzv. “Studničky“, na lúke pod “Vyhliadkou“ alebo v priestore „Trojuholníka“ vedľa parkoviska pretekárskych áut.

Pre zabezpečenie verejného poriadku je pripravených 33 členov SECURITY, a ďalších príslušníkov štátnej a mestskej polície. Všetko toto, ale aj mnoho iného  máte možnosť vidieť a zažiť na vlastnej koži, ak si nájdete čas a prídete 20. – 22. júla na Dobšinský kopec. Ak by ste sa náhodou nemohli z nejakých dôvodov dostaviť osobne, budete mať možnosť samotné preteky sledovať aj prostredníctvom on-line vysielania na našej stránke www.dobsinskykopec.sk .

Za organizačný výbor Marcel Kollárik

Miroslav Majláth

| viac


Všetky práva vyhradené | All Rights Reserved

Copyright 2021 © Mediaracing.sk

Created by PeOk design & InMAD Design

Sledujte nás tiež na:

  • Mediaracing.sk on Facebook
  • Mediaracing.sk on YouTube