Správy
RUFA Šport pred záverom sezóny

02.10.2014 15:34 | Rally | Miroslav Majl�th | Otvorení: 954

RUFA Šport pred záverom sezóny

Množstvo zákulisných rečí, či odštartuje posledné kolo tohtoročnej slovenskej rally sezóny, alebo nie, vyriešilo zverejnenie zvláštnych ustanovení k tomuto podujatiu. Ich zverejnenie zároveň odštartovalo aj súboj o titul absolútneho majstra Slovenska, pričom o korunu kráľa sa pobijú dva tímy.

Jedným z nich je slovenský RUFA Šport Team, ktorého posádka Grzegorz Grzyb – Robert Hundla si na svoje konto pripísala v priebehu ôsmych bodovaných dní v priebežnom hodnotení celkovo stoštyridsať bodov. Kde a kedy sa jej najlepšie darilo sa pozrieme práve teraz.

Úvodná súťaž slovenského šampionátu v rally sa konala mimo územia Slovenska, pričom hneď na úvod mali možnosť súťažiace posádky získať dvojitú porciu bodov. Všetko sa to dialo v Maďarsku, v rámci dvojdňovej Rally Miskolc, v dňoch 28.-29.3.2014. Z tejto súťaže si Grzyb s Hundlom odviezli celkovo päťdesiatpäť bodov, pričom im v cieli prvého súťažného dňa im vďaka defektu, patrila druhá priečka a v rámci druhého dňa slávili víťazstvo.

Po tomto poriadnom rozbehu prišla na rad Rally Prešov, čiže súťaž ktorej centrom už bolo naše domáce mesto Prešov. Ani tu posádka slovenského RUFA Šport Teamu nezaváhala, pričom súťaž jednoznačne ovládla. Pripísala si tak na svoje konto ďalších tridsať bodov.

Prvú polovicu tohtoročného slovenského rally šampionátu uzavrela súťaž v Lubeníku. Tá sa konala 27.-28.6.2014 a práve sem cestovala posádka RUFA Šport Teamu v úlohe TOP favorita, keďže tu v posledných troch rokoch jednoznačne dominovala. Napriek poriadne nabitej konkurencii tomu inak nebolo ani v tomto roku a Grzyb s Hundlom pridali nielen štvrté lubenícke víťazstvo v rade, ale aj ďalších tridsať bodov do priebežného hodnotenai slovenského šampionátu.

Začiatok mesiaca august pokračovali Majstrovstvá Slovenska v rally štvrtým kolom v poľskom meste Rzeszow. Tu aktuálny líder tohtoročného slovenského šampionátu, RUFA Šport získal v prvom dni dvadsaťpäť bodov za celkové druhé miesto, žiaľ druhý súťažný deň posádka RUFA Šport Teamu súťaž nedokončila.

Piate kolo slovenských majstrovstiev v rally sa konalo v dňoch 5.-7.9.2014 v Košiciach slovenský RUFA Šport Team síce absolvoval, avšak s náhradnou posádkou Tomáš Kostka – Miroslav Houšť a vozidlom Ford Fiesta R5. Dôvodom neúčasti Grzyba s Hundlom bol poľský šampionát v rally, kde spoločne s RUFA Šport Teamom bojuje Grzyb o titul poľského majstra. Kostkovi s Houšťom, napriek faktu, že boli pred Rally Košice jednými z favoritov na víťazstvo ruže v Košiciach veľmi nekvitli, keď už v prvom teste úvodného dňa trafili kameň v priekope a museli zo súťaže odstúpiť. Do druhého súťažného dňa síce nastúpili, tu ich však v prvej sekcii poriadne potrápila prasknutá hadica od turba. Po jej výmene síce nahodili Tomáš s Mirkem neskutočné tempo, to však v závere stačilo iba na tretie miesto v druhom bodovanom dni.

O titule absolútneho majstra Slovenska v rally sa tak, ako sme už na začiatku spomínali, rozhodne až na Rally Tatry. Tie sa budú konať v dňoch 24.-25.10.2014 v Poprade. Samozrejme snaha zo strany RUFA Šport Teamu o zisk tretieho titulu absolútneho majstra Slovenska v rade, ale aj štvrtého celkovo je veľmi veľká. To nám potvrdil aj manažér RUFA Šport Teamu, Ľubomír Kleman: „Samozrejme, nám by lepšie vyhovovalo, ak by sa Rally Tatry vôbec nekonali. Máme totiž v tomto momente stoštyridsať bodov, pričom podľa predpisov SAMŠ škrtáme jeden najnižší výsledok. Tým je v našom prípade nula. Konkurencia má síce v tomto momente stopäťdesiatdva bodov v priebežnom poradí šampionátu a je o dvanásť bodov pred nami, avšak musí škrtať najmenší výsledok, čiže pätnásť bodov. Tým sa samozrejme dostáva za nás. Na začiatku som síce hovoril, že by nám lepšie vyhovovalo keby sa Rally Tatry neuskutočnili, musím ale zároveň povedať, že som nesmierne rád, že sa uskutočnia. V prvom rade bude kompletne naplnený tohtoročný kalendár, v druhom rade sa rozhodne o titule priamo na trati, čo je super a nikto nemôže povedať, že sme získali titul za zeleným stolom. Naša taktika na Rally Tatry je jasná, vyhrať a stať sa tretíkrát v rade absolútnym majstrom Slovenska v rally.“

Skôr ako sa však dostaneme k samotnej, záverečnej súťaži slovenského rally šampionátu treba ešte pripomenúť, že slovenský RUFA Šport Team bojuje zároveň o majstrovský titul v Poľsku. Tu sa podarilo posádke Grzyb – Siatkowski v rámci uplynulého víkendu nazbierať do priebežného hodnotenia ďalšie body za jedno prvé miesto a dve druhé na predposlednej súťaži sezóny, ktorou bol Rajd Nadviślański. V celkovom poradí poľského šampionátu patrí Grzybovi so Siatkowskim druhé miesto absolútneho poradia, pričom o majstrovi Poľska sa rozhodne na poslednej súťaži tohtoročnej sezóny. Tou bude súťaž Rajd Dolnoslaski, ktorá sa bude konať v dňoch 16.-18.10.2014, čiže týždeň pred Rally Tatry.

Text: Miro Majláth

Foto: autosportfoto.sk

Miroslav Majl�th

| viac


Partneri

RUFA Sport

Všetky práva vyhradené | All Rights Reserved

Copyright 2021 © Mediaracing.sk

Created by PeOk design & InMAD Design

Sledujte nás tiež na:

  • Mediaracing.sk on Facebook
  • Mediaracing.sk on YouTube