Správy
 KL Racing na Rally Prešov splnil všetky ciele

16.04.2012 00:00 | Rally | Miro Majláth | Otvorení: 1155

KL Racing na Rally Prešov splnil všetky ciele

Na úvodné podujatie tohtoročného slovenského rally šampionátu cestoval do Prešova Žilinský KL Racing Team s jediným cieľom – vyskúšať dvojicu nových posádok a doraziť s nimi až na cieľovú rampu. Ak by sa popri tom podaril aj nejaký výsledok, bolo by to niečo navrch, čo by všetkých potešilo. A presne to sa aj podarilo.

Dvojica vozidiel Mitsubishi Lancer EVO IX, dve nové posádky, ale aj najobsadenejšia trieda v rámci úvodného podujatia zaradenom do seriálu DMACK Tyres Rally 2012. Toto všetko očakávalo KL Racing Team v Prešove.

presov_kl3_1.jpg

Bojovať v triede 3, medzi „strelcami“, ktorí veľakrát svojimi výkonmi atakujú pódiové miesta na tej, či onej súťaži, to chce nielen poriadnu dávku odvahy, ale aj riadny kus športového šťastia. Tu sa už totiž konkurencia s nikým nemazná a aj drobná chybička sa v týchto poriadne silných vozidlách môže skončiť vážnou haváriou. A práve do takéhoto prostredia sa vydali posádky KL Racing Teamu predviesť svoje jazdecké schopnosti.

>„Od začiatku roku 2012 sme sa viac menej intenzívne venovali prípravám na úvodnú súťaž sezóny. Začínali sme aj s Tomášom Kukučkom ešte v zime, v rally škole u Janiho Pasonena vo Fínsku. Po návrate domov sme štartovali v rámci podujatia Dobšinská zima a pred aktuálnou súťažou sme mali krátky test na odskúšanie vozidiel. Na túto súťaž sme prišli s jediným cieľom, priviezť obe autá až na cieľovú rampu a tomu podriadime všetko,“ začal ozrejmovať zimnú prípravu, ale aj plány pred úvodnou súťažou Vlastimil Majerčák, ktorého vo vozidle naviguje ďalší Dobšinčan Marcel Kollárik.

Posádku druhého Mitsubishi tímu KL Racing tvoril Tomáš Kukučka a Marek Podobník. Zatiaľ čo Mareka sme už mali možnosť počas jeho súťažnej kariéry sledovať v spolupráci s približne dvadsiatkou jazdcou, na Tomáša, po jeho kopciarskych začiatkoch, čakali v Prešove prvé ostré súťažné kilometre. „Veľmi sa teším. Našim prvoradým cieľom je priviezť auto až do cieľa, čiže dnes, ani zajtra to nebude o časoch, ale poriadnom zžití sa s rally ako takou a vyvarovať sa chybám. Trať je totiž dosť rozbitá a na takom povrchu vyrobiť nejaký problém nie je umenie,“ zhodnotil svoje šance Tomáš Kukučka.

Obe posádky odštartovali do samotnej súťaže síce opatrnejšie, tak ako hovorili v úvode, ale zároveň nad očakávanie rýchle a ihneď sa zaradili do prvej polovice absolútneho poradia. Po prvej sekcii súťaže patrilo Majerčákovi s Kollárikom štrnáste miesto a Kukučkovi s Podobníkom devätnáste v celkovom poradí. V tomto momente však nielen na nich čakali nočné rýchlostné skúšky, ktoré mali ešte poriadne preveriť ich sily, čiže nočná trojica rýchlostných skúšok.

Po absolvovaní trojice rýchlostných skúšok, ktoré posádky po dlhých rokoch na Slovensku absolvovali po tme, patrilo Vlastovi s Marcelom desiate miesto celkového poradia, čo bol posun o štyri priečky smerom hore. „Som spokojný, neprepínali sme svoje sily, išli sme stabilné tempo a nakoniec sa aj výsledok dostavil. Dopadlo to dobre a ja som rád. Zajtra by som zase chcel o niečo zrýchliť, v prvom rade sú tam súperi ktorým by som sa rád priblížil, ale dá sa získať aj ďalší prídel bodov,“ vysvetľoval taktiku, ale aj plány vo večernom servise Vlasto Majerčák.

presov_kl1.jpg

Tomáš Kukučka s Marekom Podobníkom síce pred posledným meraným testom poskočili o jedno miesto v celkovom poradí smerom hore, po poslednej, takmer dvadsaťpäť kilometrov dlhej Zlatej Bani sa opäť vrátili na devätnástu priečku. „Dnešná súťaž bola fajn. Cez deň to išlo, postupne som získaval istotu, čo sa samozrejme ukazovalo aj na časoch, ale teraz v noci to nebolo dobré. Navyše mi svetlá svietili niekam do nebies a ja som mal fakt veľký rešpekt pred tou tmou. Je to niečo úplne iné ako cez deň, ale zase na druhej strane to bola perfektná skúsenosť. Rally je niečo úplne iné ako kopce. Z výsledkov som sám veľmi prekvapený, očakával som horšie časy. Hlavne sme pre dnešok splnili cieľ, ktorý sme si pred súťažou dali a to je podstatné,“ zhodnotil svoj debut Tomáš Kukučka.

XIX. Rally Prešov pokračovala v sobotu dopoludnia druhou etapou. V nej na súťažiacich čakala štvorica nových rýchlostných skúšok, ale aj zamračené počasie.

Ako sa v priebehu dňa ukázalo, sobotňajšie testy obom jazdcom KL Racing Teamu sadli lepšie ako tie z prvého dňa. Dosahované časy, ale aj umiestnenie v jednotlivých rýchlostných skúškach bolo stále lepšie a lepšie. Dokonca na poslednom teste, na vode dosiahli obaja takmer zhodný čas, ktorý sa rovnal ôsmemu a deviatemu miestu absolútneho poradia.

presov_kl2.jpg

V cieli celej súťaže nakoniec Vlastovi s Marcelom patrila desiata priečka absolútneho poradia. „Išlo sa nám dobre, hlavne prvý deň som sa cítil v aute veľmi dobre. Neviem prečo, ale počas prvej sekcie druhej etapy som sa nejako nevedel dostať do tempa. Teraz ku koncu to už bolo zase dobré. Tá voda mi vyhovovala, o čom hovorí aj čas v poslednej rýchlostnej skúške. A desiate miesto v absolútnom poradí ? Dobré, som spokojný,“ zhodnotil svoj dvoj dňový výkon Vlasto Majerčák v cieli.

Tomáš s Marekom dojazdili na konečnom štrnástom mieste, čo bol oproti prvej etape posun o päť miest. „Včera ma poriadne potrápila tá noc a jazda v podstate bez svetiel. To mi dalo fakt riadne zabrať a navyše som tam aj strašne veľa času stratil. Dnes všetko fungovalo super, navyše sa nám podarilo do poslednej sekcie dobre obuť čo bolo vidno aj na výkone. Som strašne šťastný že som v cieli, časy výborné, som sám so seba prekvapený, ako to dobre fungovalo. Auto perfektné, spolujazdec taktiež, teším sa na ďalšiu rally,“ ukončil rozhovor šťastný Tomáš Kukučka.

Spokojnosť s odvedenou prácou a výsledkami prejavil aj manažér KL Racing Teamu Marek Lokaj: „Súťaž bola naozaj veľmi ťažká a výkon oboch posádok bol perfektný. Som rád, že sme sa pred sezónou rozhodli pre spomínané dve posádky. Tie odviedli počas celej súťaže výborný výkon, ale predviedli aj svoj profesionálny postoj. Rád by som obom posádkam za náš tím poďakoval.

Miro Majláth

| viac


Všetky práva vyhradené | All Rights Reserved

Copyright 2020 © Mediaracing.sk

Created by PeOk design & InMAD Design

Sledujte nás tiež na:

  • Mediaracing.sk on Facebook
  • Mediaracing.sk on YouTube